Różaniec muzułmański i chrześcijański

Niemal żadna religia na świecie nie jest pozbawiona takiego atrybutu jak różaniec. Głównym celem różańca jest odliczanie części modlitwy lub czynności rytualnej (np. pokłonu), koncentracja uwagi podczas długich modlitw, a czasem nadanie rytmu odmawianiu.

Różaniec to zazwyczaj sznurek z wełny lub jedwabiu, na którym nawleczone są paciorki (paciorki mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów, od nasion i pestek różnych roślin, po kamienie półszlachetne lub szlachetne, takie jak bursztyn, perła, jaspis itp.), ale różaniec może być również wykonany z węzła. Różaniec może mieć różną długość, od paciorków o długości kilku metrów do małych kółeczek w kształcie naparstka. Większość różańców ma kształt zamkniętego koła, ale istnieją rodzaje różańców z luźnymi zakończeniami, jak np. różaniec irlandzki.

Najstarszy znany współczesnemu światu różaniec powstał w Indiach i datuje się go na około drugie tysiąclecie przed naszą erą.

Różaniec chrześcijański

Do dziś nie wiadomo, kto wprowadził różaniec do chrześcijaństwa – różne źródła wskazują na św. Pachomiusza lub św. Antoniego. Stało się to mniej więcej w czwartym wieku naszej ery. Według jednej z wersji, różaniec został stworzony dla niepiśmiennych mnichów, którzy nie umieli liczyć, aby ułatwić im odmierzanie liczby modlitw i pokłonów. Z czasem różaniec stał się nieodzownym atrybutem wszystkich mnichów, księży i wiernych świeckich.

Paciorki różańca różnią się w zależności od wyznania chrześcijańskiego formą i przeznaczeniem. Bardzo popularny różaniec składa się z 33 paciorków (liczących ziemskie lata życia Chrystusa), nawleczonych na nitkę zamkniętą w pierścień. Różaniec zwieńczony jest krzyżem, uzupełniony frędzlami.

Nie należy zapominać, że współczesny prawosławny chrześcijanin do odmawiania różańca potrzebuje błogosławieństwa kapłana.

Katolicki różaniec http://www.meritohurt.pl/gadzety-chrzescijanskie/rozance-na-reke.html lub różaniec to 50 paciorków podzielonych na dziesięciolecia, umieszczonych na zamkniętym łańcuszku, zwieńczonym krzyżykiem. Różaniec nazywany jest również modlitwą, którą odmawia się przez różaniec.

Różaniec jest między innymi popularnym dodatkiem dla fashionistek na całym świecie – nosi się go w formie korali, łącząc z różnymi stylami. Różaniec wykonany z bursztynu może być świetną alternatywą dla klasycznych koralików, jeśli chcesz dodać element oryginalności do swojej stylizacji.

Różaniec muzułmański

Muzułmański różaniec (subha, mishbaha, tasbih, zwany też „biczem na szatana”) w klasycznej wersji składa się z 99 paciorków nawleczonych na zamkniętą jedwabną nić, czyli z liczby imion Allaha. Często spotykane są wzory składające się z 33 lub 66 koralików. Ponieważ modlitwa muzułmańska składa się z 11 części, paciorki podzielone są na grupy po 11 sztuk i oddzielone od siebie przekładką o innym kształcie lub z innego materiału.

Różaniec uzupełniony jest o zawieszkę i frędzel. Pomimo sporadycznych sporów na temat dopuszczalności różańca dla muzułmanów (sam prorok Mahomet go nie używał), powstało wiele dzieł i książek napisanych przez islamskich uczonych i kapłanów, popierających rytualne używanie różańca.